Minden tanár találkozik a helyzettel, amikor egy diákjuk közli, hogy elhagyta a feladatlapját, nem tudta mi a házi feladat, mikor lesz a számonkérés. A Google Classroom nagyon jó megoldást nyújt erre, világos, átlátható felületével megkönnyíti a pedagógus és a tanulók dolgát is. Ennek az alkalmazásnak a főbb funkcióit fogom most bemutatni.
A bejelentkezéshez/regisztációhoz nem kell más, csak egy Google-fiók, amivel gyakorlatilag mindenki rendelkezik. Belépés után kurzust kell választanunk, amihez a tanár hívja meg a diákokat egy egyedi kóddal. A kurzus főoldala egy üzenőfal, itt közlemények jelennek meg.
A feladatok fül alatt feladatot, tesztfeladatot vagy kérdést lehet kiadni a diákoknak, illetve ide csatolhatunk anyagokat is amik hasznosak lehetnek a felkészüléshez. A feladatokat modulonként/témakörönként is rendezhetjük.
A személyek fül alatt láthatóak a kurzus résztvevői, ezen keresztül kommunikálhatnak is egymással, illetve a tanárral is. Nem biztos, hogy egy középiskolai osztály esetében ez a legszükségesebb funkció, hiszen más platformokon tartják a kapcsolatot, de felsőoktatásban, illetve felnőttképzésben nagyon hasznos lehet.
Újdonság az érdemjegyek fül, ahol a diákok megtekinthetik az értékeléseiket. Ezt manapság az e-Kréta felületén is ugyanígy megtehetik, de a kisjegyek, pluszok, mínuszok számontartására hasznos lehet.
Mindkét tárgyamhoz (történelem, spanyol) hasznos lehet az alkalmazás, például az összes kiosztott fénymásolt lapot digitális formában itt is megoszthatjuk a csoporttal, így biztosak lehetünk benne, hogy mindenki megkapja azokat, még a hiányzók is. Olyan érdekességeket, cikkeket, videókat is feltehetünk ide, amiket az óra keretében már esetleg nem volt időnk megnézni, vagy nem kapcsolódnak szorosan az anyaghoz, de az érdeklődőbb diákok talán örülnek neki. Projektmunkákhoz is megfelelő az eszköz, hisz részfeladatonként erre a felületre feltölthetik a produktumokat, és ezekre egyéni értékelést is kaphatnak, ez élőben egy teljes tanórát is elvihetne.
Minden pozitívum ellenére látok hátrányokat is. Általánosságban véve a fiatalokat nehéz rávenni olyan platformok használatára amik nem trendik, nem néznek ki különösen jól. Azt is megfigyeltem, hogy az e-mailjeiket is nagyon ritkán olvassák, lehet, hogy a felület értesítéseit sem vennék figyelembe.
Végezetül itt egy videó, ami röviden bemutatja az alkalmazást:

Megjegyzések
Megjegyzés küldése